Czyszczenie domowej klimatyzacji

31-10-2019

Klimatyzacja w domu to komfortowe rozwiązanie, które nie tylko pomoże nam w zmaganiach z letnimi upałami. Dzięki filtrom umieszczonym w klimatyzatorach możemy cieszyć się również świeżym, czystszym powietrzem, które w miastach spowitych smogiem jest już niemalże na wagę złota. Aby jednak domowa klimatyzacja spełniała nasze oczekiwania, należy odpowiednio o nią dbać.

Dlaczego i jak często trzeba dezynfekować klimatyzację?
Jeżeli klimatyzacja ma wzorowo pełnić swoją funkcję, dostarczając nam rześkie, schłodzone powietrze, musi być systematycznie czyszczona – najlepiej raz w miesiącu lub co 2 miesiące, w zależności od tego, jak intensywnie jej używamy. Wiele modeli jest wyposażonych w funkcję sygnalizującą zanieczyszczenia filtra, która stanowi ogromne ułatwienie w tym temacie. Natomiast przynajmniej raz do roku trzeba przeprowadzić generalny serwis klimatyzacji, obejmujący jej dezynfekcję i odgrzybianie.

Dlaczego czyszczenie domowej klimatyzacji jest tak ważne? W trakcie pracy klimatyzatora wewnątrz urządzenia wytwarza się wilgoć – takie środowisko sprzyja zaś rozwojowi grzybów i bakterii. Poza tym na filtrach, przez które przepływa powietrze, osadza się mnóstwo kurzu i innych zanieczyszczeń, które również przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów. W przypadku klimatyzatorów typu split, wyposażonych w skraplacz znajdujący się na zewnątrz budynku i parownik (część wewnętrzna) sporo drobnych zanieczyszczeń, jak np. piasek i pył, przedostaje się do chłodnicy, która wymaga dokładnego czyszczenia z zastosowaniem właściwych środków chemicznych.

Mocno zanieczyszczona i zagrzybiona klimatyzacja jest z kolei nie tylko nieefektywna, ale stanowi również zagrożenie dla zdrowia domowników.

Czyszczenie klimatyzacji w domu – zrób to sam

Podstawowe czyszczenie domowej klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie – oczywiście pod warunkiem, że mamy przynajmniej podstawową wiedzę na temat budowy i działania urządzenia.

  1. Zanim zaczniemy dezynfekcję, pamiętajmy o wyłączeniu klimatyzacji.
  2. Następnie demontujemy obudowę.
  3. Wyjmujemy filtr i tacę na skropliny – możemy umyć je, używając standardowych detergentów, jakie mamy w domu, np. płynu do naczyń. Nie zapominajmy o dokładnym spłukaniu wodą.
  4. Pozostałe zakurzone elementy możemy przetrzeć ściereczką z mikrofibry.
  5. Po umyciu i osuszeniu filtra i tacy skroplin umieszczamy je z powrotem w urządzeniu i zakładamy obudowę.

Jeżeli chcemy jeszcze dokładniej wyczyścić klimatyzację i zapobiec zbyt szybkiemu osadzaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń, możemy zastosować bardziej zaawansowane środki chemiczne, przeznaczone właśnie do tego typu sprzętów. Bez problemu znajdziemy je w sklepach internetowych. Warto jednak upewnić się, czy wybrany przez nas produkt jest bezpieczny dla środowiska i naszego zdrowia.

Skuteczne odgrzybianie klimatyzacji – wezwij posiłki

Odgrzybianie i radykalna dezynfekcja klimatyzacji domowymi metodami nie zawsze przynosi w pełni zadowalające rezultaty. Możemy oczywiście spryskać wnętrze urządzenie specjalistycznymi preparatami najwyższej jakości. Jeżeli jednak chcemy mieć 100% pewności, że wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje zostaną zlikwidowane, warto zamówić profesjonalne czyszczenie klimatyzacji. Popularną metodą stosowaną przez fachowców jest ozonowanie, ale najlepsze efekty przynosi czyszczenie ultradźwiękowe. Przyrząd wytwarzający ultradźwięki rozpyla środek odkażający, rozbijając cząsteczki pary do postaci bardzo drobnej mgiełki, która dociera do najdalszych zakamarków klimatyzatora, oczyszczając je z wszelkich niepożądanych elementów. W ten sposób wyczyścimy nawet mocno zaniedbaną i zabrudzoną klimatyzację.

Serwis klimatyzacji domowej (czyszczenie, odgrzybianie, dezynfekcja): Warszawa i okolice

Jeśli mieszkasz na terenie m. st. Warszawa lub w najbliższej okolicy woj. mazowieckiego – skontaktuj się z nami i zapytaj o aktualną promocję w zakresie usług serwisowych klimatyzatorów domowych. Dysponujemy odpowiednim sprzętem i środkami z atestem. Zapraszamy!

Call Now Button