-
KLIMATYZACJA
Odpowiedni klimat dla domu lub biura, czyste powietrze i idealna temperatura
-
REKUPERACJA
Wentylacja mechaniczna zapewnia dobre samopoczucie i komfortowy klimat
-
CHŁODNICTWO
Optymalna temperatura do przechowywania produktów żywnościowych
-
POMPY CIEPLNE
Nowoczesne źródło ogrzewania zgodne z naturą w Twoim domu przez cały rok
Jak groźna jest zanieczyszczona klimatyzacja?
Choć aktualne warunki pogodowe nastrajają większość z nas do tęsknoty za latem, to jednak wraz z nadejściem wakacyjnych upałów zaczniemy szukać ochłody. Wtedy z pomocą przyjdzie klimatyzacja – stanie się ona wręcz honorowym „domownikiem”, dzięki któremu jakoś przetrwamy te dni, gdy żar leje się z nieba. Jednak to zbawienne urządzenie może czasem okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia: tak zazwyczaj dzieje się, jeżeli zaniedbujemy regularne czyszczenie i serwis klimatyzacji.
Zanieczyszczenia = mniejsza wydajność
Podczas schładzania powietrza w klimatyzatorze wytwarza się dużo wilgoci – powstają skropliny, które muszą być niezwłocznie usuwane na zewnątrz, tak aby w pomieszczeniu panował optymalny poziom wilgotności powietrza. W przeciwnym wypadku w urządzeniu zaczną rozwijać się grzyby, pleśń i bakterie, które mogą zagrażać zdrowiu. Zanim jednak przejdziemy do negatywnego oddziaływania zagrzybionej klimatyzacji na nasz organizm, warto wspomnieć o tym, jak zanieczyszczenia wpływają na wydajność urządzenia. Brudny, od dawna nieserwisowany klimatyzator nie filtruje powietrza tak sprawnie, jak powinien. Jest znacznie mniej wydajny i zużywa więcej energii. Rosną zatem koszty użytkowania klimatyzacji – pod koniec miesiąca może się okazać, że za odrobinę chłodnego luksusu musimy słono zapłacić. Poza tym zanieczyszczone urządzenie może szybko się przegrzewać, przez co skraca się jego żywotność i jest bardziej podatne na usterki.
Nie tylko alergie – wpływ zagrzybionej klimatyzacji na zdrowie
Wśród najczęściej wymienianych dolegliwości wywoływanych przez niesprawną, zanieczyszczoną klimatyzację, prym wiedzie astma i alergie. Przebywanie w takim pomieszczeniu może doprowadzić do zaostrzenia objawów tych dolegliwości. Ale to nie jedyne zagrożenie płynące z zagrzybionej klimatyzacji. Co jeszcze może się stać?
- obniża się nasza odporność;
- zwiększa się podatność na różnego rodzaju infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe;
- zwiększa się ryzyko przeziębienia i grypy;
- pojawia się chroniczne zmęczenie, osłabienie i bóle głowy;
- może pojawiać się podrażnienie spojówek i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu suchego oka;
- mogą występować problemy z zatokami.
Klimatyzacja, która nie jest systematycznie czyszczona, może stać się również siedliskiem bakterii wywołującej legionellozę, czyli ciężką, zakaźną chorobę dróg oddechowych. Oprócz niewydolności oddechowej, legionelloza może rzutować także na problemy z trzustką, sercem czy nerkami. W początkowych stadiach objawia się zazwyczaj gorączką, dreszczami, osłabieniem i utratą apetytu. Chorzy często doświadczają też nadmiernej senności i bólu głowy; niekiedy pojawia się też biegunka, nudności, wymioty oraz kaszel suchy, który z czasem zmienia się w mokry.
Podobne objawy – przemęczenie, ból głowy, pieczenie oczu, suchość w gardle, utrudnione oddychanie, senność, mdłości, a nawet omdlenia – mogą świadczyć o tzw. syndromie chorego budynku (sick building syndrome). Ta dolegliwość, jak sama nazwa wskazuje, jest ściśle związana z przebywaniem w konkretnym budynku – w innych miejscach objawy raczej nie występują. Najczęściej wynika to z niedostatecznej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, spowodowanej wadami budowlanymi oraz zanieczyszczeniem przewodów klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych. Warto wiedzieć, że częste i długotrwałe przebywanie w takich budynkach i bagatelizowanie objawów może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory.
Jak dbać o klimatyzator, aby nie ryzykować utraty zdrowia?
Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że dopóki klimatyzacja jakoś działa – to wszystko jest w porządku, a dopiero wyraźne oznaki zmniejszenia wydajności czy uszkodzenia zmuszają do podjęcia takich działań, jak oczyszczanie czy odgrzybianie. Tymczasem klimatyzację należy czyścić co najmniej raz na 2 miesiące (w czasie intensywnego użytkowania – co miesiąc), a gruntowny serwis i dezynfekcję powinno się przeprowadzać raz na rok. Takie zadanie najlepiej powierzyć fachowcom, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem i zadbają o to, by klimatyzacja służyła nam jak najlepiej i najdłużej.