Awarie klimatyzacji domowej

19-03-2020

Błędy montażowe, zła lokalizacja jednostki zewnętrznej czy zanieczyszczenia prowadzące do przegrzewania się urządzenia – to tylko niektóre czynniki mające wpływ na powstawanie usterek klimatyzacji. Uszkodzona klimatyzacja powoduje nie tylko spory dyskomfort (zwłaszcza w upalne dni), ale również stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie awarii i profesjonalna naprawa. Z jakimi usterkami najczęściej spotykają się posiadacze klimatyzatorów?

Efektywność klimatyzacji spada

Spadek efektywności klimatyzacji zazwyczaj nie wynik z poważnej awarii – najczęściej przyczyną są zanieczyszczenia, które gromadzą się np. na filtrach. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia i profesjonalnym serwisowaniu przynajmniej raz do roku, ponieważ dzięki temu klimatyzacja będzie pracowała wydajnie i bez zakłóceń. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że konieczna jest wymiana filtra w jednostce zewnętrznej.

Obniżenie wydajności klimatyzatora czasem jest też spowodowane zbyt małą ilością czynnika chłodniczego – należy zatem sprawdzić, czy układ jest szczelny i czy nie ma wycieku.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji

Jeżeli z klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że w urządzeniu rozwija się pleśń, grzyb i bakterie. Taka sytuacja również najczęściej jest wynikiem zaniedbania systematycznego czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji – i to możliwie jak najszybciej, ponieważ korzystanie z zagrzybionego urządzenia stwarza spore zagrożenie dla zdrowia domowników.

Z klimatyzatora kapie woda

W wyniku procesu schładzania powietrza w klimatyzatorze wytwarzają się skropliny z pary wodnej, które powinny być odprowadzane do kanalizacji lub na zewnątrz budynku przy pomocy odpowiedniej rurki. Jeżeli instalacja odprowadzania skroplin nie została prawidłowo wykonana, może dość do nadmiernego gromadzenia się wody na tacy skroplin – wówczas klimatyzacja zaczyna przeciekać. Warto również upewnić się, czy odpływ skroplin jest w pełni udrożniony.

Sprężarka włącza się i wyłącza za często

Sprężarka odpowiada za przemieszczanie się czynnika chłodniczego, a także za jego temperaturę i ciśnienie. Przyczyną ciągłego włączania i wyłączania się sprężarki może być zatem zbyt niski poziom czynnika chłodniczego, co z kolei może wskazywać na nieszczelność układu. W takim wypadku potrzebny jest fachowy przegląd i konserwacja urządzenia. Warto zadbać o to, zanim sprężarka ulegnie poważnemu uszkodzeniu i jej naprawa okaże się znacznie bardziej kosztowna.

Uszkodzenie wentylatora

Prawidłowa praca wentylatora jest jednym z warunków wydajności klimatyzacji. W przeciwnym wypadku klimatyzator jest bardziej podatny na przegrzewanie i usterki, takie jak np. awaria sprężarki. Jeżeli zatem śmigło wentylatora jest nieruchome, z jednostki zewnętrznej po uruchomieniu klimatyzacji wydobywają się charakterystyczne odgłosy, a ciepłe powietrze nie jest prawidłowo usuwane na zewnątrz, musimy działać w trybie natychmiastowym – najlepiej wezwać fachowców, którzy zdiagnozują stan silnika wentylatora i podejmą odpowiednie kroki w kierunku naprawy.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć – ta zasada z pewnością może odnosić się także do użytkowania klimatyzacji domowej. Aby urządzenie działało sprawnie i przynosiło nam ochłodę podczas zbliżających się letnich dni, należy przede wszystkim dbać o systematyczne czyszczenie, monitorowanie stanu klimatyzatora oraz serwisowaniu urządzenia przez rzetelnych specjalistów. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niepożądanych awarii i uchronić się przed ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Call Now Button