-
KLIMATYZACJA
Odpowiedni klimat dla domu lub biura, czyste powietrze i idealna temperatura
-
REKUPERACJA
Wentylacja mechaniczna zapewnia dobre samopoczucie i komfortowy klimat
-
CHŁODNICTWO
Optymalna temperatura do przechowywania produktów żywnościowych
-
POMPY CIEPLNE
Nowoczesne źródło ogrzewania zgodne z naturą w Twoim domu przez cały rok
Jak przebiega montaż klimatyzacji?
Klimatyzacja w domu jest coraz bardziej powszechnym elementem wystroju wnętrza. Ale zanim zaczniemy korzystać z tego udogodnienia, trzeba je prawidłowo zamontować. Teoretycznie, przysłowiowa złota rączka czy domowy majsterkowicz wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności może podjąć się takiego zadania samodzielnie – przynajmniej w przypadku prostego klimatyzatora typu split. Jak powinien przebiegać montaż klimatyzacji?
- Wybór lokalizacji
Zanim przystąpimy do montażu, musimy przemyśleć lokalizację urządzenia. Jednostka wewnętrzna powinna być umiejscowiona w taki sposób, by schłodzone powietrze nie dmuchało bezpośrednio na domowników – nawiew nie może być zatem skierowany tam, gdzie najczęściej przebywamy: np. na kanapę czy biurko. Poza tym jednostka wewnętrzna nie może być zamontowana zbyt blisko sufitu czy prostopadłych ścian – sugerowana odległość to min. 20-30 cm z każdej strony.
- Wywiercenie otworów w ścianie
Przewody łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną powinny zostać przeprowadzone przez ścianę – w ten sposób klimatyzator będzie pracował najefektywniej. W ścianie zewnętrznej budynku należy więc wywiercić otwory o odpowiedniej średnicy, przez które poprowadzimy przewody elektryczne i rurki do skroplin.
- Zamontowanie jednostki wewnętrznej
Po wykonaniu otworów możemy przymocować do ściany jednostkę wewnętrzną. Do urządzenia podłączamy kabel elektryczny i rurkę do skroplin – najlepiej okleić je razem taśmą izolacyjną, ponieważ dzięki temu łatwiej i bezpieczniej wyprowadzimy je przez otwór w ścianie na zewnątrz.
- Podłączenie odpływu skroplin z jednostki wewnętrznej
Skropliny z jednostki wewnętrznej mogą być odprowadzane zarówno do kanalizacji, jak i na zewnątrz budynku. Najlepiej, by odpływ był grawitacyjny – takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze i najmniej awaryjne. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy zamontować pompkę do skroplin.
- Montaż jednostki zewnętrznej
Zewnętrzna część klimatyzatora może znajdować się na elewacji lub na dachu, może być również postawiona na niewielkim cokole na ziemi. Wybierając najwłaściwsze miejsce, warto pamiętać o tym, by było ono zacienione (ale nie zanadto osłonięte np. drzewami czy krzewami, które utrudniałyby swobodny przepływ powietrza). Jednostka zewnętrzna powinna być także umieszczona możliwie jak najbliżej wewnętrznej – w instrukcji dołączonej do urządzenia przez producenta zazwyczaj określona jest maksymalna długość przewodów łączących obie części. Z drugiej strony, pamiętajmy o tym, że zewnętrzna część urządzenia podczas pracy generuje spory hałas, dlatego lepiej nie montować jej zbyt blisko okien.
- Przyłączenie przewodu freonowego
Następnie musimy połączyć jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Doprowadzamy do niej przewód freonowy, zabezpieczony termicznie. Rurki możemy skrócić lub zgiąć, tak by dopasować je do odległości pomiędzy dwiema jednostkami.
- Podłączenie klimatyzatora do instalacji elektrycznej
Jednostka zewnętrzna musi być również podłączona do sieci elektrycznej – najlepiej do osobnego obwodu.
- Odpowietrzenie układu freonowego
Po zakończeniu montażu konieczne jest usunięcie powietrza i wilgoci w całego układu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się profesjonalne narzędzia: pompa próżniowa i wakuometr, czyli próżniomierz. Przed uruchomieniem systemu należy również upewnić się, że jest on całkowicie szczelny.
- Próbne uruchomienie
Kiedy mamy pewność, że system jest dobrze uszczelniony, odpowietrzony i napełniony czynnikiem chłodniczym, możemy przeprowadzić próbę uruchomienia. Przez pierwsze pół godziny warto kontrolować pracę klimatyzatora, sprawdzając czy nawiew działa prawidłowo i czy skropliny są efektywnie usuwane z parownika.
A może lepiej powierzyć to specjalistom?
Choć samodzielny montaż klimatyzacji pozwoli nam nieco zaoszczędzić, to jednak o wiele bezpieczniej i rozsądniej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Po pierwsze, fachowcy posiadający odpowiednie uprawnienia wykonają instalację i przeprowadzą próbę szczelności zgodnie z przepisami dotyczącymi emisji substancji mogących przyczyniać się do efektu cieplarnianego. Poza tym profesjonalny montaż często jest niezbędnym warunkiem do uzyskania gwarancji producenta danego urządzenia.