-
KLIMATYZACJA
Odpowiedni klimat dla domu lub biura, czyste powietrze i idealna temperatura
-
REKUPERACJA
Wentylacja mechaniczna zapewnia dobre samopoczucie i komfortowy klimat
-
CHŁODNICTWO
Optymalna temperatura do przechowywania produktów żywnościowych
-
POMPY CIEPLNE
Nowoczesne źródło ogrzewania zgodne z naturą w Twoim domu przez cały rok
Klimatyzacja do mieszkania w bloku
Niewielkie mieszkanie w bloku czy kamienicy w gorące letnie dni może stać się sauną, w której trudno wytrzymać. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, która zapewni komfort w domowym zaciszu nawet podczas trzydziestostopniowych upałów. Zanim jednak kupimy klimatyzator, warto dowiedzieć się, jaki model będzie najodpowiedniejszy i czy na pewno możemy go zamontować.
Split, multisplit czy klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny wydaje się najwygodniejszą i najłatwiejszą opcją: nie wymaga specjalistycznego montażu, nie musimy uzyskiwać żadnej zgody na zainstalowanie go i – co najlepsze – możemy używać go w tym pokoju, w którym aktualnie jest potrzebny. Jednak takie urządzenie ma swoje wady, które na dłuższą metę mogą stać się uciążliwe. Po pierwsze, przenośne klimatyzatory zazwyczaj pracują nieco głośniej niż te stacjonarne; po drugie zaś – są mniej wydajne, zwłaszcza że rurka odprowadzająca gorące powietrze na zewnątrz często jest po prostu umieszczana w oknie, co nawet przy zastosowaniu specjalnej uszczelki zmniejsza efektywność urządzenia.
Drugą opcją jest klimatyzator typu split, składający się z 2 części: jednostki wewnętrznej, montowanej najczęściej na ścianie albo pod sufitem, oraz jednostki zewnętrznej, którą możemy umieścić np. na balkonie lub na elewacji. Jeżeli potrzebujemy klimatyzacji w kilku pomieszczeniach, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie model multisplit, w którym do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć większą liczbę jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory split, oprócz większej wydajności, mają również tę zaletę, że części generujące hałas znajdują się na zewnątrz – w mieszkaniu mamy więc zarówno przyjemny chłód, jak i błogą ciszę.
Klimatyzacja w bloku: czy potrzebna jest zgoda spółdzielni?
Chcąc zamontować klimatyzację typu split w mieszkaniu w bloku, trzeba liczyć się z tym, że możemy napotkać pewne trudności. Problematyczną kwestią jest w tym przypadku umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Niezależnie od tego, czy zamierzamy zainstalować ją na balkonie, czy na elewacji, konieczne będzie wykonanie otworu w ścianie zewnętrznej budynku – i na to potrzebujemy zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Składamy zatem odpowiedni wniosek, do którego warto dołączyć jak najdokładniejszy projekt instalacji, zawierający także parametry urządzenia. Niekiedy regulamin wspólnoty może stanowić, że oprócz zgody administratora budynku wymagana jest również zgoda sąsiadów.
Zakup klimatyzacji: na co trzeba zwrócić uwagę?
Jeżeli chcemy zachować dobre relacje z sąsiadami i przede wszystkim – uzyskać ich zgodę na montaż klimatyzacji, warto wybrać urządzenie, które emituje jak najmniejszy hałas. Informacje o poziomie hałasu powinny znajdować się w dokumentacji technicznej klimatyzatora. Optymalną wartością jest 30-35 dB(A).
Wybierając klimatyzację, powinniśmy wziąć pod uwagę także takie parametry, jak:
- klasa urządzenia: im wyższa, tym lepiej, ponieważ klimatyzatory klasy A++ czy A+++ charakteryzują się dużą efektywnością energetyczną, co oznacza, że zużywają mniej prądu – to zaś przekłada się na koszty użytkowania;
- moc chłodnicza: w tym przypadku zasada jest dość prosta – 1kW wystarczy do skutecznego chłodzenia powierzchni ok. 10m2. Wystarczy zatem dobrać urządzenie do wielkości pomieszczenia, uwzględniając także jego położenie i ekspozycję na światło słoneczne;
- filtr: aby czerpać maksymalne korzyści z klimatyzacji, warto zdecydować się na wysokiej jakości filtr, który oczyści powietrze w mieszkaniu z wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń. Co więcej, nowoczesne urządzenia bywają wyposażone w funkcję sygnalizowania o konieczności wymiany lub czyszczenia filtra;
- auto-restart: funkcja umożliwiająca automatyczne uruchomienie klimatyzacji np. po awarii prądu;
- możliwość zaprogramowania automatycznego uruchamiania się klimatyzacji przy określonej temperaturze panującej w pomieszczeniu;
- tryb cichej pracy w nocy.
Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z fachowej pomocy w doborze klimatyzatora do mieszkania w bloku – odpowiednio dopasowane urządzenie zaprocentuje komfortem użytkowania i efektywnością.