-
KLIMATYZACJA
Odpowiedni klimat dla domu lub biura, czyste powietrze i idealna temperatura
-
REKUPERACJA
Wentylacja mechaniczna zapewnia dobre samopoczucie i komfortowy klimat
-
CHŁODNICTWO
Optymalna temperatura do przechowywania produktów żywnościowych
-
POMPY CIEPLNE
Nowoczesne źródło ogrzewania zgodne z naturą w Twoim domu przez cały rok
Klimatyzator – na co zwrócić uwagę
Jaki klimatyzator wybrać? Czy ma to być klimatyzator przenośny, a może typu Split lub rozwiązanie systemowe? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora? Co najlepiej sprawdzi się w kawalerce czy małym mieszkaniu, a o czym warto pomyśleć budując dom jednorodzinny?
Najprostszym rozwiązaniem zapewniającym chłodne powietrza i komfort klimatyzowanego pomieszczenia jest klimatyzator przenośny. Zaletą tego typu urządzeń jest stosunkowo prosta instalacja. Wystarczy zamontować klimatyzator na ścianie w pobliżu okna. Przez specjalną rurę i lekko uchylone okno ciepłe powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia. Wadą jest tu niska wydajność (jednym z czynników wpływających na to może być uchylone okno). Poza tym na klimatyzatorze nie możemy stawiać innych przedmiotów czy zakrywać kratek wentylacyjnych. Stanowi również dodatkowy sprzęt w danym pomieszczeniu, dla którego musimy znaleźć miejsce. Złe użytkowanie klimatyzatora tego typu może prowadzić do przegrzania urządzenia, a co za tym idzie zmniejszenia wydajności pracy lub awarii. Zasadniczo jest to rozwiązanie tymczasowe. Nie sprawdzi się na dłuższą metę zwłaszcza w przypadku większych pomieszczeń czy wysokich temperatur. Dodatkowo sprzęt będący w ofercie supermarketów może być niskiej jakości.
Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem mogą być klimatyzatory typu Split. Składają się one z jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej połączonych specjalnymi rurami. Jednostkę wewnętrzną możemy zainstalować na przykład nad łóżkiem, przy suficie lub podłodze natomiast jednostkę zewnętrzną montujemy na balkonie, elewacji, kominie czy dachu. Urządzenie wewnętrzne składa się przeważnie z parownika, wentylatora nadmuchowego oraz układu sterującego. W skład jednostki zewnętrznej wchodzą centralny agregata wyposażony w pompę, skraplacz i wentylator. W porównaniu z klimatyzatorami przenośnymi urządzenia typu Split zapewniają o wiele większą wydajność, jakość, wytrzymałość i wygodę użytkowania, a dzięki atrakcyjnemu wyglądowi mogą stanowić wręcz ozdobę czy element wystroju wnętrz. Tego rodzaju urządzenia mogą nam zapewnić komfortowe warunki na lata. Sprawdzają się zarówno w mieszkaniach jak i domach. Dzięki funkcji podgrzewania powietrza mogą również wspomóc tradycyjną instalację grzewczą.
Warto również wspomnieć o klimatyzatorach typu Multi-Split. Jest to rozwiązanie systemowe łączące jedną jednostkę zewnętrzną z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Dzięki temu możemy stworzyć cały system klimatyzacyjny obejmujący działaniem wiele pomieszczeń. Jednak o tego typu rozwiązaniu warto pomyśleć już na etapie projektowania czy budowy domu. Systemy Multi-Split najlepiej sprawdzają się w domach jednorodzinnych lub na przykład biurach. Wszędzie tam gdzie zależy nam na utrzymaniu komfortowych warunków w kilu czy kilkunastu pomieszczeniach jednocześnie.
Wybierając i montując klimatyzator warto również zwrócić uwagę na kilka parametrów urządzenia oraz zasad prawidłowego użytkowania. Mowa tu o takich rzeczach jak:
- Typ urządzenia – czy jest to klimatyzator wyłącznie chłodzący czy też umożliwiający podgrzanie powietrza.
- Hałas – poziom emitowanego hałasu może mieć ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku wrażliwych użytkowników.
- Moc klimatyzatora – zasadniczo przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW w zadowalający sposób może schłodzić (ewentualnie ogrzać) 10 m2. Warto tu jednak zwrócić dodatkowo uwagę na przeznaczenie pomieszczenia, obecność urządzeń generujących ciepło, urządzeń elektrycznych, nasłonecznienie czy ilość osób przebywających w pomieszczeniu.
- Filtry – nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone w szereg filtrów. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla alergików oraz dzieci. Mogą to być filtry usuwające kurz, zapobiegające powstawaniu grzybów, działające bakteriobójczo, filtry uwalniające witaminę C (poprawa kondycji fizycznej i jakości snu) czy pochłaniające niechciane zapachy, dym papierosowy itp.
- Instalacja – najlepiej powierzyć ją specjalistom zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów.
- Konserwacja i czyszczenie – to podstawa długiej i wydajnej pracy klimatyzatora.